Наука – це завжди школа, послідовність та спадкоємність. Соціологічний факультет пам’ятає та шанує ім’я Олени Олександрівни Якуби – людини, якій зобов’язаний своїм існуванням. Олена Олександрівна Якуба (1929-2002) – одна з фундаторок української соціології, яскрава зірка в сузір’ї “шестидесятників” – соціологинь та соціологів, що були першопрохідцями в радянській та українськіій соціології. Саме завдяки її діяльності, активності, соціальній позиції було відкрито одну з перших соціологічних лабораторій (1963 р.), одну з перших кафедр соціології (1980 р.), перший соціологічний факультет (1990 р.), який, до слова, пройшовши колосальний шлях розвитку, у 2021 року визнаний №1 за версією журналу Forbes Україна.
Дослідниця соціальної активності та системності суспільства, а також моральних і правових аспектів регулювання суспільних відносин, вона була керівницею численних міжнародних, всесоюзних, всеукраїнських, регіональних соціологічних досліджень. При цьому вона завжди добивалася їхньої практичної спрямованості і результативності: нове соціологічне знання про явище чи процес повинно так чи інакше впливати на суспільну практику, спонукати до осмислених рішень і практичних дій - і саме в цьому був її суспільний та науково-методологічний заповіт, саме в цьому вона вбачала сенс і покликання соціології. Докторка філософських наук, професорка, вона завідувала кафедрою соціології два десятки років, зробивши чимало для її розвитку та для виховання нових поколінь яскравих і самобутніх соціологів та соціологинь. Академікиня Міжнародної академії наук вищої школи, заслужена професорка Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, співзасновниця Соціологічної асоціації України (САУ), авторка неоціненного внеску у розвиток української соціології у вимірі освіти та науки, теорії та практики – вона завжди при цьому залишалася чуйною людиною, активним суспільним діячем, гострим полемістом, оригінальним мислителем.
Олена Якуба є авторкою одного з перших в Україні підручників з соціології. Під її науковим керівництвом були захищені 12 докторських та близько 40 кандидатських дисертацій, здійснювались загальнонаціональні та міжнародні соціологічні дослідження з питань вищої освіти, студентської молоді, трансформації пострадянського суспільства, промислової соціології, соціальних організацій та рухів, соціологічного аналізу структурних змін сучасного. українського суспільства та ін. Те, що сьогодні для будь-якого українського соціолога є обов'язком, правом і привілеєм – а саме робити дослідження, продукувати рекомендації за їхніми результатами, що призводять до реальних соціальних дій, реформ, змін, – завдяки Олені Якубі перейшло з категорії неможливого до категорії потрібного і необхідного. Вона змінювала самий підхід до сприйняття соціології, в тому числі соціологами і соціологинями. Вона була серед тих небагатьох в Україні, завдяки кому соціологія сьогодні взагалі є соціологією.
І саме перед її поглядом соціологічний факультет традиційно здає своєрідну наукову сесію. У 2024 році відбулася вже Вісімнадцята Міжнародна науково-практична конференція «Якубинська наукова сесія» – цього разу присвячена темі «Мова війни: академічний, медійний, мистецький та повсякденний дискурси» , а також 95-літтю від дня народження Олени Олександрівни. За результатами роботи на конференції традиційно публікуються у наукових виданнях соціологічного факультету («Вісник ХНУ імені В.Н. Каразіна» та «Український соціологічний журнал») статті провідних соціологів та молодих дослідників-початківців.
Якубинська наукова сесія традиційно викликає інтерес великої кількості наших колег, яких ми завжди раді бачити і чиї напрацювання з незмінною цікавістю бачимо на панелях та секціях Якубинської наукової сесії. Сподіваємося, ця добра наукова традиція буде мати продовження – адже наука це і є спадкоємність діяльності, кумулятивність знання, школа в методології.